طی ماه‌های اخیر با از بین رفتن تقاضا کاذب برای دلار و یورو و نیز سیگنال‌های مثبت رییس کل بانک مرکزی به بازار ارز از جمله وضعیت مناسب بازگشت ارز صادراتی و نیز پیشی گرفتن عرضه نسبت به تقاضا در سامانه نیما، باعث شد نرخ این ارز‌های پرطرفدار روند نزولی داشته باشد.

به گزارش دلفین و به نقل از اقتصاد آنلاین، حدود یکسال پیش بازار ارز حال و هوای عجیبی داشت، قیمت‎ها نه روز به روز بلکه لحظه‌ای تغییر می‌کرد، صف‌های خرید و فروش طولانی ایجاد می‌شد و مردم برایخرید ارزساعت‌ها جلوی صرافی‌ها به انتظار می‌نشستند و حتی در برخی روزها ارزی نصیبشان نمی‌شد.

در طرف دیگر بازار، دلالان بودند که با جهش بی‌منطق نرخ ارز روزهای خوشی را سپری می‌کردند و با تعیین نرخ‌های لحظه‌ای به غول‌های افسار گسیخته بازار ارز تبدیل شده بودند؛ اما این خوشی دوام چندانی نداشت.

اگرچه ابتدای امسال بازار ارز شروع خوشی نداشت و حتی تا اردیبهشت ماه شاهد روند صعودی نرخ ارزبودیم به طوریکه دلار به بالای ۱۵هزار تومان و یورو به بیش از ۱۷هزار تومان صعود کرد، اما تابستان داغ، آغاز سردی بازار ارز بود.

برعکس انتظار اکثر افراد جامعه و حتی تحلیلگران زبده بازار که نرخ دلار  را برای سال ۹۸ بیش از ۲۰ هزار تومان تصور می‌کردند، قیمت دلار تابستان امسال از حدود ۱۳هزار تومان به نیمه کانال ۱۱هزار تومان رسید وقیمت یورو نیز به همین ترتیب نزولی شد و از ۱۵هزار تومان به ۱۲۵۰۰ تومان سقوط کرد؛ این ریزش باعث شد بازار ارز دیگر مانند گذشته جذابیتی برای سرمایه‌گذاری نداشته باشد و همین کم رنگ شدن محبوبت و تقاضا، بیشتر بر کاهش نرخ ارز دامن زد.

بررسیبازار ارز طی یکماه اخیر نیز حاکی از ادامه حرکت کاهشی قیمت دلار و یورو است، بهای این ارزهای پرطرفداردر چند روز اخیر ریزش محسوسی داشته و از همین رو انتظار می‌رود این روند ادامه‌دار باشد به طوریکه بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان بازار احتمال می‌دهند که دلار به کانال ۱۰هزار تومان نیز راه پیدا کند.

در همین راستا «محمد لاهوتی»عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران معتقد است که با شرایط فعلی بازار ارز، فروش نفت و تحریم هایی که به اوج رسیده ،کاهش نرخ ارز را تا کانال ده هزار تومانی می‌توان پیش‌بینی کرد ضمن اینکه پایین آمدن بیش از حد آن را هم باید غیرمحتمل دانست.

بر این اساس، بهای دلار  نسبت به ابتدای مهرماه ۲۵۰تومان کاهش یافته و دو روزی است که با نرخ ۱۱۱۵۰ تومان در بازار فروخته می‌شود؛ یورو نیز در همین مدت ۲۵۰تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۲۴۵۰تومان به فروش می‌رسد.

طبق این گزارش، اگرچه بانک مرکزی تا کنون با وجود چالش‌های متعدد سیاسی و اقتصادی به خوبی توانسته کنترل بازار ارز را در دست بگیرد اما باید به این نکته هم توجه داشت که سرکوب و کنترل بیش از حد نرخ ارز در بلندمدت به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود و همانطور که بسیاری از فعالان اقتصادی تاکید کرده‌اند، ارز باید مانند بسیاری از کالاها در بازار و توسط عرضه و تقاضا تعیین شود.

  • نویسنده : 1007