مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: در حال حاضر 11 طرح در آستانه سرمایه‌گذاری قرار دارد و واگذاری زمین برای این تعداد پروژه برای استقرار در این منطقه اقتصادی در حال انجام است.

به گزارش دلفین، «حسن خلج طهرانی» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اعلام کرد: ۱۸ طرح جدید و توسعه ای در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در حال اجرا است. وی روند رو به رشد تامین زیرساخت ها در این منطقه را موجب اجرایی شدن این تعداد طرح در منطقه فوق اعلام کرد.

خلج طهرانی افزود: در حال حاضر ۱۷ شرکت صنایع معدنی عمدتا در حوزه‌های فولاد و آلومینیوم در حال تولید محصول در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر خلیج‌فارس هستند و طی سال‌های آتی، ۱۸ کارخانه جدید نیز به جمع تولیدکنندگان این منطقه می‌پیوندند.
وی گفت: شرکت‌های مستقر در منطقه اقدام به تولید محصولاتی همچون اسلب و بیلت فولادی، آهن اسفنجی، شمش آلومینیوم و روی، آهک کلسینه وهیدراته، تولید برق و آب شیرین می‌کنند.
۱۱ طرح در آستانه سرمایه‌گذاری
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس افزود: بخش خصوصی در حال حاضر ۱۸ طرح در حوزه‌هایی همچون گندله‌سازی، آهک، ذخیره اسید سولفوریک، تولید آهن اسفنجی، تولید جرم‌های نسوز، قیر پلیمر، تولید و فرآوری آهن قراضه، تولید فروکروم و فرو منگنز پر کربن، ساخت انواع سازه‌های فلزی، دولومیت، فرو آلیاژ و احداث کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی، کنسانتره، پالایشگاه روغن، فرزکاری، ماشین‌کاری، نیروگاه سیکل ترکیبی را شامل می‌شود، در دست سرمایه‌گذاری دارد.
خلج طهرانی عنوان کرد: اکنون ۱۱ طرح نیز در آستانه سرمایه‌گذاری قرار دارد و واگذاری زمین برای این تعداد پروژه برای استقرار در این منطقه اقتصادی در حال انجام است.
وی افزود: برخی از این طرح‌ها شامل تولید فرو سیلیس، حلال‌های شیمیایی، قیر، آهک، تقطیر نفت سفید،‌ اسید سولفوریک و کود فسفاته و همچنین ایجاد مخازن صادراتی مواد نفتی است.
افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری اسکله
وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های توسعه‌ای منطقه ویژه خلیج فارس در ارائه زیرساخت‌ها، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری اسکله این منطقه از ۱۲ میلیون تن فعلی به ۲۰ میلیون تن است.
شایان ذکر است؛ منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در کیلو متر ۱۳ بزرگراه شهید رجایی در غرب استان هرمزگان شهرستان بندر‌عباس واقع شده است.

  • نویسنده : 1008