تامین آب مورد نیاز استان‌های کم‌آب همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان ارشد کشوری بوده است و آنان استفاده از آب‌شیرین‌کن در خلیج فارس و سواحل استان هرمزگان را به عنوان اصلی‌ترین ترفند برای تحقق آب‌رسانی انتخاب کرده‌اند که البته هرمزگان نیز به تبع اجرای آن، از مزایای این طرح منتفع می‌شود.

به گزارش دلفین، تامین آب مورد نیاز استان‌های کم‌آب همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان ارشد کشوری بوده است و آنان استفاده از آب‌شیرین‌کن در خلیج فارس و سواحل استان هرمزگان را به عنوان اصلی‌ترین ترفند برای تحقق آب‌رسانی انتخاب کرده‌اند که البته هرمزگان نیز به تبع اجرای آن، از مزایای این طرح منتفع می‌شود.
پروژه آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس و انتقال آب خلیج فارس به استان‌های کویری به عنوان بزرگترین سایت شیرین سازی انتقال آب دریا در کشور نیز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته با حمایت دولت و کمک وزارت صمت و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وارد فاز اجرایی شد.
آرزوی چندین ساله
این پروژه جزو آرزوهای چندین ساله برای استان‌هایی همچون هرمزگان، کرمان و یزد بود، چرا که این می‌تواند نه تنها مشکل آب مورد نیاز صنایع را تا حد زیادی کاهش دهد بلکه در تامین آب شرب نیز هرمزگان و به‌ویژه مرکز استان را به خودکفایی برساند و از فرونشست بیشتر زمین در حوزه میناب نیز جلوگیری کند چرا که با کاهش برداشت آب از سد استقلال بحران آبی شرق استان نیز کاهش خواهد یافت.
انتفاع شهرستان خمیر
استاندار هرمزگان در حاشیه‌ی افتتاح ویدئو کنفرانسی این پروژه گفت: فاز نخست اَبر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، سبب آبرسانی به شهرستان های خمیر و سیرجان خواهد شد و سهم آبی هرمزگان از فاز اول این طرح ۴۰ هزار مترمکعب است که برای تکمیل تامین آب شرب شهر خمیر و روستاهای اطرف آن استفاده خواهد شد.
مشخصات طرح
همتی با اشاره به افتتاح فاز نخست این طرح با ظرفیت ۲۰۰هزار متر مکعب گفت: مجموع هزینه مرحله شیرین‌سازی و خط انتقال تا سیرجان ۱۶هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است و در فاز نخست این طرح، آب از تأسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته می‌شود و از طریق خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر ۱۶۰۰میلی‌متر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ خواهد شد.
وی عنوان کرد: این خط شامل هفت واحد ایستگاه پمپاژ، با توان مصرفی ۱۴۷مگاوات و ارتفاع کل پمپاژ حدود ۱۸۰۰ متر ستون آب است.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه طول خط انتقال در فاز اول این طرح ۳۰۳ کیلومتر با دبی ۴٫۴متر مکعب بر ثانیه است، افزود: دو مخزن تعادلی، ۶ مخزن در ایستگاه‌ها، یک مخزن ذخیره، ۱۰مخزن اتمسفریک، ۱۰پست برق، ۱۵۰کیلومتر خط انتقال برق و ۱۳ایستگاه حفاظت کاتدیک در فاز اول احداث و راه اندازی شده است.
اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفری
وی ظرفیت‌سازی از طریق عقد قرارداد با ۱۹۴ سازنده داخلی به منظور استفاده از توان فنی و مهندسی شرکت‌های سازنده داخلی برای بومی‌سازی و تولید برخی از تجهیزات پیشرفته در داخل کشور از قبیل پمپ ها و الکتروموتورها، شیرهای بزرگ صنعتی، VFD و … را از جمله ویژگی‌های مهم و اثرگذار این طرح برشمرد و افزود: با اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، برای بیش از ۱۶هزار نفر در رده‌های مختلف مهندسی و اجرایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاده است.
۳۰ تا ۴۰ درصد سهم هرمزگان
وی عنوان کرد: از مجموع ظرفیت یک میلیون متر مکعبی آب شیرین کن خلیج فارس، ظرفیت ۳۰ تا ۴۰درصدی برای استان پیش شده است که در گام اول مجوز خرید تضمینی ۴۰هزار مترمکعب آب تولیدی از وزارت نیرو دریافت شده که در فاز نخست این پروژه به صورت رسمی و با عقد تفاهم نامه که فردا به امضا خواهد رسید، این ظرفیت برای تامین و تقویت منابع آب شرب شهر خمیر، شهر بندرعباس و جمعیت ۱۰۰هزارنفری روستاهای حومه بندرعباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استاندار هرمزگان گفت: از ظرفیت ایجاد شده برای تامین آب مورد نیاز صنایع، بخش کشاورزی و آب شرب روستاهایی که در مسیر خط انتقال هرمزگان به کرمان قرار دارند نیز استفاده خواهد شد.
آینده‌ی پروژه
همتی اضافه کرد: زیرساخت‌های تمامی ظرفیت یک میلیون مترمکعب آب شیرین کن خلیج فارس به طور کامل آماده شده اما سالیانه و بر اساس توسعه صنایع، بخش کشاورزی و جمعیت هدف این طرح، فازهای بعدی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
دغدغه‌های محیط زیستی
استاندار هرمزگان با بیان اینکه دغدغه‌های زیست محیطی که پیش از این از سوی فعالان زیست محیطی در خصوص راه اندازی این آب شیرین کن مطرح شده بود، به طور کامل در این پروژه رعایت شده است، افزود: این پروژه مطالعه زیست محیطی دقیقی دارد و به صورت روزانه عملکرد سیستم های سنجش آلایندگی و زیست‌محیطی مورد پایش و نظارت قرار می‌گیرد و جای هیچگونه دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.
متقاضیان جدید
وی خاطرنشان کرد: متقاضیان جدیدی برای صنعتی سازی پساب آب شیرین کن ها نیز اعلام آمادگی کرده اند و طی چندسال آینده علی رغم پالایش و نظارت های کامل زیست محیطی، پساب آب‌شیرین‌کن‌ها به دریا برنمی‌گردد.

گزارش اختصاصی / اوریا حمیدی

این مطلب در نشریه دلفین منتشر شده است.

  • نویسنده : ۱۰۰۷