مهدیس آشینه نونهال هرمزگانی، حافظ قرآن است و کلاس پنجم را با معدل ۲۰ به پایان رسانده. او هم‌اکنون در پایه ششم درس می‌خواند و علاقه‌ی بسیاری به مفاهیم قرآنی دارد.

به گزارش دلفین، «مهدیس آشینه» نونهال هرمزگانی، حافظ قرآن است و کلاس پنجم را با معدل ۲۰ به پایان رسانده. او هم‌اکنون در پایه ششم درس می‌خواند و علاقه‌ی بسیاری به مفاهیم قرآنی دارد. در راستای تشویق این نونهال کوشا گفت‌وگویی را با مهدیس ترتیب دادیم که در ادامه آمده است.
از چه زمانی حفظ قرآن را شروع کردی؟
از زمانی که پنج‌ساله بودم و قبل از این‌که به مدرسه بروم روخوانی و روان‌خوانی قرآن را در مکتب‌خانه شروع کردم و تقریباً از دو سال پیش به حفظ قرآن کریم زیر نظر اساتید و در مدرسه حفظ «ریحانه النبی» روستای کشار شروع کردم. در سال اول به‌صورت حضوری همراه با مدرسه به کلاس می‌رفتم و امسال به خاطر شرایط کرونا کارم را غیرحضوری و از طریق فضای مجازی انجام دادم. درحال‌حاضر نیز موفق به حفظ کل قرآن کریم شده‌ام.
در حفظ قرآن چه کسی مشوق شما بوده است؟
پدر و مادرم مشوقان اصلی من در حفظ قرآن کریم بودند. البته جا دارد از همه‌ی استادانم هم تشکر کنم و ناگفته نماند تشویق و اصرار شوهرخاله‌ام نیز بی‌تأثیر نبود.
آیا دیگر اعضای خانواده‌تان هم حافظ قرآن هستند؟
باافتخار باید بگویم خانواده من یک خانواده مذهبی است. در خانواده پدری پسرعموی پدرم حافظ است و در خانواده مادری پسرخاله و پسردایی‌ام حافظ کل قرآن هستند و علاوه بر این حافظ ۱۵ جز و ۲۰ جز نیز داریم.
قرآن کریم چقدر در پیشرفت تحصیلی شما مؤثر بوده است؟
حفظ قرآن باعث تقویت حافظه می‌شود و برای من خیلی مؤثر بوده و در فهم و حفظ درس‌ها به من کمک کرده است. در تمام ایام تحصیلم همیشه شاگرد ممتاز کلاس بوده‌ام.
در کارهای خانه به والدین هم کمک می‌کنی؟
بله تا جایی که در توانم هست، به پدر و مادرم کمک می‌کنم و کمک به والدینم را یک وظیفه می‌دانم.
به همسالان خودتان چه توصیه‌ای دارید؟
از حفظ قرآن نترسید. شاید ابتدا این کار مشکل باشد ولی با تمرین، تمامی این مشکلات حل خواهند شد.
زیباترین و تأثیرگذارترین آیه به نظر شما کدام است؟
_آیات قرآن همه زیبا و تاًثیرگذار هستند، کافی است به معانی دقت شود ولی من آیات آخر سوره مبارکه بقره را خیلی دوست دارم. «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ وَقَالُواْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِیرُ»؛
پیامبر (خدا) بدآنچه از جانب پروردگارش بر او نازل شده است ایمان آورده است‌ و مؤمنان همگى به خدا و فرشتگان و کتاب‌ها و فرستادگانش ایمان آورده‌اند و گفتند: میان هیچ‌یک از فرستادگانش فرق نمى‌گذاریم‌ و گفتند: شنیدیم و گردن نهادیم‌، پروردگارا، آمرزش تو را خواستاریم‌ و فرجام به‌سوی تو است‌.
انتخاب این آیه دلیل خاصی داشت؟
علاوه بر متن و معنی و پیام آیه حفظ قرآن را با همین آیه زیبا به اتمام رساندم.
آرزوی بهترین‌ها و موفقیت برای مهدیس عزیز.
منم از شما ممنونم.

گفتگوی اختصاصی: یوسف ملایی

این مطلب در نشریه دلفین منتشر شده است.

  • نویسنده : ۱۰۰۷