آزمون استخدامی تصدی منصب قضاء در سال 1399 به صورت اينترنتی از طريق درگاه اینترنتی سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org از روز یکشنبه مورخ 99/05/12 آغاز و در روز دوشنبه مورخ 99/05/20 پايان مي‌پذيرد.

به گزارش دلفین، به اطلاع همه داوطلبان دانشگاهی و حوزوی متقاضي ثبت نام و شركت در آزمون استخدامي تصدي منصب قضاء در سال ۱۳۹۹ مي‌رساند، كه ثبت نام در اين آزمون منحصراً به صورت اينترنتي از طريق درگاه اینترنتی سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org از روز یکشنبه مورخ ۹۹/۰۵/۱۲ آغاز و در روز دوشنبه مورخ ۹۹/۰۵/۲۰ پايان مي‌پذيرد. بر این اساس تمامی متقاضيان، ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه شرايط و ضوابط عمومي و اختصاصي آزمون و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام، نسبت به ثبت‌نام در آزمون اقدام نمايند.

الف- شرایط عمومی:

۱٫ تابعیت اصلی ایران.

۲٫ اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت.

۳٫ التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه.

۴٫ طهارت مولد

۵٫ داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی

۶٫ داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت از خدمت با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور.

۷٫ نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر.

۸٫ حسن شهرت، اخلاق و امانتداری.

۹٫ عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان.

۱۰٫ داشتن حداقل ۲۲ و حداکثر ۴۰ سال تمام در روز ثبت نام.

ب- شرایط اختصاصی:

دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر:

۱٫ کارشناسی حقوق یا فقه و حقوق یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛

۲٫ کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها؛

۳٫ کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛

۴٫ سطح دو حوزوی یا بالاتر.

پ- مدارک مورد نیاز:

۱٫تکمیل تقاضانامه اینترنتی

۲٫ پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ ۱۶۸۰۰۰۰ (یک میلیون و ششصد و هشتاد هزار) ریال بصورت الكترونيكي از طريق درگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور مربوط به تمامی مراحل جذب علمی. لازم به ذکر است چنانچه کسی در مرحله آزمون تستی حائز کسب نمره لازم نشد، وجه پرداخت شده غیرقابل استرداد می باشد.

۳٫ فايل عكس اسكن شده: داوطلب مي‌بايست يك قطعه عكس پرسنلي خود را با مشخصات زير اسكن نموده و فايل آن را براي ثبت‌نام اينترنتي آماده نمايد.

۱-۳- عكس ۴ × ۳ كه در سال جاري گرفته شده باشد (عكس تمام رخ)

۲-۳- عكس اسكن شده فقط بايد با فرمت JPG باشد.

۳-۳- اندازه عكس اسكن شده بايد حداكثر ۴۰۰×۳۰۰ پيكسل و حداقل ۳۰۰ × ۲۰۰ پيكسل باشد.

۴-۳-تصوير داوطلب بايد واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لكه باشد.

۵-۳- حجم فايل ذخيره شده عكس نبايد از ۷۰ كيلو بايت بيشتر باشد.

۶-۳- حاشيه‌هاي زايد عكس اسكن شده بايد حذف شده باشد.

۷-۳- تا حد امكان عكس ، رنگي و داراي زمينه سفيد باشد.

تبصره۱- عكس خواهران بايد با حجاب و صورت كامل آنان مشخص باشد.

تبصره۲- درصورت ارسال عكس غير معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شركت در آزمون از وي سلب مي‌گردد.

یادآوری مهم: با توجه به مشكلات به وجود آمده در آزمون هاي قبلي، در خصوص اشتباه در ارسال عكس داوطلبان، كه اين موضوع اكثرا براي داوطلباني رخ داده است كه ثبت نام آنان توسط ديگران انجام شده است، تاكيد مي گردد كه علاوه بر كنترل اطلاعات ثبت نامي، حتما نسبت به كنترل عكس ارسالي دقت نماييد تا عكس داوطلب ديگري به جاي عكس شما الصاق نگردد. بديهي است كه در صورت ارسال عكس اشتباهي از طرف فرد متقاضي، فرد به عنوان متخلف تلقي و مطابق مقررات با وي رفتار خواهد شد.

ت- زمان ثبت نام و برگزاری آزمون:

۱- همه داوطلبان متقاضي ثبت نام در آزمون تصدي منصب قضا در صورت داشتن شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در بند الف و ب اين اطلاعيه نسبت به تهيه مدارك خواسته شده بر اساس بند (پ) اقدام و از تاريخ ۹۹/۰۵/۱۲ لغایت ۹۹/۰۵/۲۰ با مراجعه به درگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمايند و در پايان ثبت نام به هر يك از داوطلبان كد رهگيري ارائه خواهد شد كه داوطلبان لازم است تا پايان تمامی مراحل آزمون اين كد را نزد خود نگهداري نمايند. ضمناً يادآور مي‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الكترونيكي مي‌باشد و داوطلبان لازم است از طريق درگاه اینترنتی سازمان مذكور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمايند و ثبت نام به غير از این روش، غير قابل قبول مي‌باشد و اين دسته از داوطلبان مجاز به شركت در آزمون نمي‌باشند.

۲- آزمون در روز جمعه مورخ ۹۹/۰۸/۰۲ و به صورت تستی برای تمامی داوطلبان اعم از دانشگاهی و حوزوی برگزار می شود.

۳- داوطلبان دانشگاهی پذیرفته شده در آزمون تستی، روز جمعه مورخ ۹۹/۰۹/۲۱ در آزمون تشریحی شرکت خواهند نمود و از داوطلبان حوزوی پذیرفته شده برای شرکت در مصاحبه علمی دعوت به عمل می آید.

۴- كارت ورود به جلسه آزمون از روز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۷/۲۹ از طریق درگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

۵- ساعت و محل برگزاري آزمون بر روي كارت شركت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.

ث- مواد و ضرایب امتحانی

۱٫ آزمون داوطلبان دانشگاهی:

۱-۱٫ استعدادشغلی(ضریب۲)

۱-۲٫ حقوق مدنی (ضریب۳)

۱-۳٫ حقوق تجارت (ضریب ۲)

۱-۴٫ آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۲)

۱-۵٫ آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۲)

۱-۶٫ حقوق جزای عمومی (ضریب۳)

۱-۷٫ حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)

۲٫ آزمون داوطلبان حوزوی:

آقایان:

– فقه شامل بیع مکاسب (ضریب ۱)

– اصول فقه شامل جلد یک کفایة الاصول: از ابتدای کتاب تا پایان المقصد الخامس (ضریب ۱)

بانوان:

– فقه شامل ۱۵ کتاب از شرح لمعه: قضاء، شهادت، متاجر، دین، رهن، ضمان، صلح، اجاره، وکالت، شفعه، وصایا، نکاح، حدود، قصاص و دیات (ضریب ۱).

– اصول فقه شامل الحلقه الثانیه شهید صدر (ضریب ۱).

ملاحظات:

۱٫ با توجه به نیازمندی دادگستریهای سراسر کشور، پذیرش بانوان در این نوبت جذب عمومی با محدودیتهایی مواجه است. بر این اساس، دادگستری های استان های تهران،مازندران،خراسان رضوی، اصفهان، یزد، قم، فارس و چهارمحال و بختیاری فاقد ظرفیت پذیرش برای بانوان هستند. همچنین دادگستری های مراکز استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، خراسان شمالی، سمنان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، هرمزگان و همدان مشمول این محدودیت هستند. سایر شهرستان های استان های اخیر و استان هایی که نام آنها ذکر نشده، منعی برای پذیرش بانوان ندارند.

۲٫ ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

۳٫با توجه به عدم برگزاری آزمون ایثارگران بصورت جداگانه در سال جاری، داوطلبان ایثارگر نیز در صورت دارا بودن شرایط می بایست در این آزمون شرکت نمایند.

۴٫محل ها و ظرفیت های استان ها در مرحله مصاحبه علمی اعلام خواهد شد.

معاونت منابع انسانی قوه قضاییه

  • نویسنده : 1007
  • منبع خبر : معاونت منابع انسانی قوه قضاییه