شایسته است ایزویکو را قلب خاورمیانه و تنها کشتی سازی دنیا بدانیم که تعمیرات زیر ساختی را در مجموعه خود به سر انجام می رساند.


به گزارش دلفین، «حمید رضاییان اصل» مدت ۹ سال سکانداری کشتی عظیم ایزوایکو را با تخصص و مهارت بدست گرفته است و در مسیری این کشتی را هدایت می کند تا به اسکله موفقیت های مد نظر صنعت دریایی در سطح بین الملل برسد و پرچم  صنعت دریایی کشور را  به اهتزاز در آورد.

این مدیر بومی طی دوران فعالیتشان حامل خبرهای امید آفرینی در حوزه صنعت دریایی کشور بوده  و توانسته پیشرفت  قابل قبولی را طی سالیان متمادی حاصل نماید و این صنعت را از رکود با شرایط نامناسب اقتصادی به سمت  درآمدزایی و پویایی سوق دهد و اکنون در مسیری که طبق اهداف این مجتمع است پیش می رود گام بر می دارد.

این صنعت در گذر زمان بدون هیچ حاشیه ای به فعالیت های خود ادامه داده است و تنها یک هدف که رسیدن به دستاوردهای بزرگ گام بر می دارد.

مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران موسوم به ایزوایکو با سرمایه‌گذاری وسیع ملی در ۳۵ کیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع شده است و با زیرساختهای منحصربفرد و توانمندسازی نیروی انسانی خود توانسته تا در عرصه جهانی و خاورمیانه به بزرگترین صنعت دریایی تبدیل شود.

مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران بزرگترین زیرساخت صنایع دریایی کشور و از بزرگترین مجموعه های صنایع دریایی خاورمیانه محسوب می شود که به واسطه نوع و شکل فعالیتی که دارد تحت عنوان صنعت مادر شناخته میشود و تاثیرمستقیم و غیرمستقیم بر دیگر صنایع کشور دارد؛ از این رو در تمامی دنیا نگاهی استراتژیک به این صنعت وجود دارد که عموماً باعث شکلگیری حمایتهایی عظیم از این ظرفیت است.

این صنعت طی سالهای اخیر فعالیت چشمگیری برای ایفای نقشی شایسته در زمینه رفع نیازهای کشور داشته است. برای نخستین بار تعمیر کشتیهای ۳۳۰ تنی در مجتمع کشتی سازی بندرعباس انجام شد و توانمندی بسیاری در حوزه ساخت کشتی نیز در این مجموعه وجود دارد که برای حمایت بیشتر از این صنعت کارگروهی به زودی راه اندازی می شود.

مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران ایزوایکو با اشتغال قریب به پنج هزار و ۴۰۰ نفر نیز اشتغالزایی گسترده ای داشته است که همین مساله تاثیر ویژه آن بر اقتصاد کشور را نشان میدهد. طی سالهای اخیر مجتمع ایزوایکو پیشرفت چشمگیری هم در بخش تعمیرات شناورهای بزرگ از جمله نفتکش‌ها داشته است که امروزه با بومی‌سازی دانشی در این بخش میتواند رقیبی جدی برای سایر کشورها باشد..

همکاری ایزوایکو در حوزهی نفتگاز شامل طراحی و ساخت سکوهای گازی و نفتی از ابتدا تا حمل و راه اندازی، تعمیرات اساسی صفر تا صد دیگهای حفاری که از سازههای استراتژیک های تک در صنعت هر کشور محسوب می شود.

در سالهای اخیر طی همکاری مشترک با شرکت‌های ملی نفتکش که حاصل نگاهی بلند در عرصه اقتصاد مقاومتی بوده است، توانسته کارنامه ی درخشانی در حمایت و پشتیبانی از شناورهای نفتکش ارائه کند، که نتیجه آن رشد و جلوگیری از خروج ارز و درآمد ارزی و شکوفایی اقتصادی و اقتدار غرور بوده است.

میتوان گفت که ایزوایکو امروز جواب اعتماد کارفرمایان خود را در بخشهای مختلف به خوبی داده و میتوان تکیه‌گاهی قوی برای صنایع داخلی باشد. امید است که این نگاه اعتماد محور در دیگر بخشهای مرتبط نیز شکل بگیرد که باعث جلوگیری از هدررفت سرمایه و داشته‌های کشور و همچنین تقویت نقاط قوت تولیدکنندگان و صنایع داخلی باشد.

صفر تا صد تعمیرات کشتی‌های غول پیکر با دستان جوانان ایرانی صورت میگیرد؛ تعمیراتی که هر کدام مانع از خروج یک میلیون دلار ارز از کشور خواهد شد و سبب ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان این استان شده است.

این مجتمع عظیم با همت جوانان مستعد توانایی این را داشته که تمامی تعمیرات سازه، تعمیرات بدنه، تعمیرات زیرآبی و تعمیرات مرتبط با رنگ و سندبلاست بدنه و نقاط مختلف این کشتی های غول پیکر را در این مجموعه به نحو بسیار خوبی مدیریت کند. تعمیر پمپها، ژنراتورها، تمامی موتورها و همه تعمیرات مورد نیاز از دیگر توانمندیهاییست که در ایزوایکو انجام میشود.

تیم های مختلفی اعم از مونتاژکاران، بازرسان و جوشکاران همه در به نتیجه رسیدن این پروژه و موفقیت چشمگیر آن دست داشته اند. این مجموعه با مساحت هزار و ۱۰۰ هکتار بزرگترین زیرساخت دریایی کشور است که موفق شده رکوردشکنی در راه اندازی سکوهای نفتی و گازی نیز داشته باشد.

شایسته است ایزویکو را قلب خاورمیانه و تنها کشتی سازی دنیا بدانیم که تعمیرات زیر ساختی را در مجموعه خود به سر انجام میرساند. این مجموعه بدون کمک دولتی و کاملا به شکل خودگردان اداره میشود و با ورود به حوزه نفت و گاز توانسته است به یک برند بین المللی تبدیل شود. گفتنی است؛ شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در سال ۱۳۵۲ به منظور جذب بخش بزرگی از بازار تعمیرات و ساخت شناور در ۳۷ کیلومتری غرب بندرعباس احداث شد

ساخت سکوی گازی  فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی، ساخت سکوی گازی فاز ۱ پارس جنوبی، ساخت ، حمل و نصب ۳ جاکت فازهای ۶- ۷- ۸ پارس جنوبی، ساخت حمل و نصب ۳ جاکت فاز ۱۲ پارس جنوبی و طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی جاکت و سکوی فاز ۱۶ پارس جنوبی اهم  پروژه هایی است که در شرکت مبین سازه انجام شده است.

ساخت ، حمل و نصب ۴ جاکت فاز ۱۴ پارس جنوبی، ساخت ۴ سکوی گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی، ساخت ۲ جاکت و ۲ سکوی پروژه نفتی هندیجان و ساخت ۳۲ سکوی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز از دیگر پروژه های در دستع اجرا در ایزوایکو هستند.

شرکت طراحی و ساخت سازه های دریایی مبین سازه گستر خلیج فارس توانایی ساخت سازه های نفت و گاز به صورت ساحلی و فراساحلی، ساخت سازه های نفتی تجهیز شده همراه با ماشین آلات مدرن، تست های مکانیکی و غیر مخرب، عملبات توزین و بالابری فوق سنگین و به آب اندازی سکوی فراساحل تا وزرن ۸۰۰ تن را دارد.

این شرکت مجهز به اسکله هایی با قابلیت به آب اندازی سکوی فراساحل، سالن های تولبید، برش ورق پروفیل و لوله، جرثقیل های سنگین و ماشین آلات مدرن، باربرداری و حمل سکو با ظرفیت ۱۰۰۰۰ تن را دارد.

برنامه ریزی جهت تامین نیازمندی های داخلی در حوزه ساخت و تعمیرات شناورهای پهن پیکر نفت کش، گازبر و دکل های حفاری دریایی، جذب بازارهای بین المللی در صنعت ساخت و تعمیرات، تولید ثروت از دانش ساخت و تعمیرات و استفاده حداکثری از توانمندی های نیروها و شرکت های داخلی در اجرای پروژه ها و افزایش سهم کشورمان در زمینه های ساخت و تعمیرات صنایع دریایی، اهدافی متعالی هستند که نیل به آنها گام موثری در جهت حضور در بازای بین المللی، اشتغالزایی، افزایش ارزآوری و نیز جلوگیری و نیز جلوگیری از خروج منابع داخلی خواهد بود.

حوض های خشک و کارگاههای تعمیراتی و نوسازی برای ساخت و تعمیر بزرگترین کشتی های  حمل گاز مایع، کانتینر برها و فله ها در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران طراحی شده است.

این مجتمع دارای امکاناتی از جمله سرسره بالابر کشتی با ظرفین بالابری ۸۰۰ تنی، خط پارکینگ در محدوده ای به وسعت ۳۵۰۰۰ متر مربع کارگاه های ساخت قطعات و بلوک های بدنه شناور، کارگاه۹ های تعمیرات مکانیکی شامل تعمیرات موتور اصلی پمپ، شافت و پروانه کارگاهماشین ابزار و کارگاه سند بلاست و رنگ شناورهاست.

ارائه دهنده خدمات عمومی، تعویض ورق، سند بلاست، رنگ امیزی، سرویس، تعویض لوله ها، شیرآلات، تعمیرات، سرویس شافت و پروانه، سیستم های برقی، تجهیزات اطفا، پمپ ها، ژنراتورها، موتورهای اصلی و سیستم های ناوبری از دیگر توانایی های بی نظیری است که این مجتمع عظیم از ان برخوردار است و در راستای اهداف بزرگی که تدوین شده است برای محقق شدن اهداف اصلی این شرکت گام بر می دارد.

  • نویسنده : ۱۰۰۷