در ژاپن با استفاده از فیبر نانو سلولزی بدنه و فضای داخلی یک خودرو ساخته شده است. به گفته محققان با استفاده از این ماده می‌توان خودروهایی سبکتر و حافظ محیط زیست تولید کرد.

به گزارش دلفین و به نقل از اقتصاد آنلاین، نانوفیبر سلولزی که از گیاهان تولید می‌شود(CNF) یک پنجم وزن فولاد را دارد و قدرت آن ۵ برابر این فلز است.

چنین فیبری به  تولید خودروهای سبک و قدرتمند کمک می‌کند که حافظ محیط زیست نیز هستند. با استفاده از این نوع فیبر می‌توان از تولید دو هزار کیلوگرم کربن در چرخه ساخت خودرو کاست.

این نوع فیبر اصولا از چوبی تهیه می‌شود که خرد و در محلول‌های شیمیایی جوشانده شده است. بنابراین فیبر مذکور به شدت متراکم، سبک و به شدت قدرتمند و البته قابل بازیافت است.

در کنار این موارد می‌توان  فیبر مذکور را در مصارف صنعتی به کار برد و آن را به شکل‌های مختلف قالب‌گیری کرد.

درهمین راستا وزارت محیط زیست ژاپن معتقد است خودروسازان با استفاده از این ماده می‌توانند اتومبیل‌هایی سبکتر و حافظ محیط زیست‌تر بسازند.

به همین دلیل در پروژه‌ای با همکاری دانشگاه کیوتو بدنه و فضای داخلی یک خودرو از فیبرCNF ساخته شد.  این اتومبیل «خودروی نانوسلولزی» یا NCV نام دارد و وزن آن ۱۰ درصد  کمتر از نمونه‌ای است که با مواد معمول ساخته می‌شود. همچنین  در فرایند ساخت آن گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید شد.

محققان به طور مداوم قطعاتی که با این ماده ساخته شده‌اند را آزمایش کردند تا از مقاومت آنها در بلند مدت اطمینان حاصل کنند. به گفته آنان نتایج آزمایش‌ها بسیار موفقیت آمیز است و چند شرکت خودروسازی  از جمله تویوتا مشغول بررسی انواعCNF هستند تا مشخص شود تولید خودرو با این مواد از لحاظ اقتصادی به صرفه است یا خیر.

  • نویسنده : 1007