مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از اجرای گام نخست طرح هوشمند سازی تردد کامیون ها به بندر شهید رجایی خبر داد.

به گزارش دلفین، «اله مراد عفیفی پور» مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام خبر اجرای گام نخست طرح الکترونیکی کردن روند ورود کامیون‌ها به بندر شهید رجایی با هدف هوشمندسازی این بندر، گفت: ورود کامیون‌های حمل کالای بین‌شهری به بزرگترین بندر ایران از تاریخ ۲۰ آذر بدون مجوز بارگیری صادره از اداره‌کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای ممنوع است.

عفیفی پور با تشریح طرحی موسوم به “کنترل دسترسی” (Access Control) در بندر شهید رجایی، هدف از این اقدام مهم را هوشمندسازی دروازه‌های ورودی منطقه ویژه اقتصادی به منظور ساماندهی ورود کامیون و تریلرها برای بارگیری کالا عنوان کرد.

وی افزود: بنابر تجزیه و تحلیل‌های آماری انجام شده در حال حاضر روزانه بیش از چهار هزار دستگاه کامیون حمل‌بار وارد این بندر شده و یا از آن خارج می‌شود که بخش عمده ای از این آمار مربوط به جابجایی کالاهای وارداتی، ترانزیتی و کالاهای اساسی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: در قالب گام نخست طرح هوشمندسازی تردد کامیون‌ها به بندر شهید رجایی، طی سال جاری جلسات متعددی بین مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی و راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای برگزار شده است.

وی ادامه داد: بر اساس توافق صورت گرفته بین این دو دستگاه اجرایی، از تاریخ ۲۰ آذرماه جاری فقط آن دسته از کامیون‌های حمل کالای بین‌شهری امکان ورود به بندر شهید رجایی را دارند که مستندات و مدارک لازم را از پایانه‌های باربری دریافت کرده و  پایانه‌ها این اطلاعات را به اداره‌کل بنادر و دریانوردی ارسال کرده باشند.

عفیفی پور، اطلاع رسانی ابعاد مختلف طرح “کنترل دسترسی” و تبادل اطلاعات الکترونیکی در بستر نرم افزاری ایجاد شده بین دو سازمان و بخش‌های صنفی مربوطه را عامل کلیدی در موفقیت این طرح دانست و گفت: تاکنون به منظور ایجاد این ارتباط سیستمی، جلسات مشترکی برگزار شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان محور اصلی توافقات را توزیع عادلانه بار در بنادر بازرگانی کشور دانست و گفت: در گام نخست، بندر شهید رجایی کالا و کانتینر موجود در محوطه‌های بندر را فقط به کامیون‌های بین‌شهری که از طریق سامانه راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای تایید شده‌اند، تخصیص خواهد داد و یگان حفاظت از ورود کامیون‌های بدون مجوز، به محوطه‌های بندری جلوگیری کنند.

  • نویسنده : 1008