وزیر بهداشت از کاهش 25 درصدی مرگ و میر کرونا در ایران خبر داد و گفت: با زحمت کادر درمان توانستیم آمار بهبود یافتگان را به بیش از ۹۰ درصد برسانیم.

به گزارش دلفین، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از پیشرفته‌ترین لباس محافظتی کادر درمانی در کشور، اظهار کرد: از اولین روزهای انتشار خبر مشاهده و شیوع کرونا در چین، دستورالعمل‌هایی را تهیه و شروع به برنامه ریزی کردیم، اما یکی از تلخ‌ترین و ملال آور ترین ایام مدیریت کرونا، مربوط به کمبود ماسک، لباس و اقلام محافظتی نیروهای درمانی در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا بود.

وزیر بهداشت افزود: در دو هفته اول ورود کرونا به کشور، شاید روزانه یک ربع هم استراحت و خواب نداشتم، چون موج سهمگینی به کشور وارد شده بود.

وی افزود: ما از گرفتاری هیچ قوم و ملتی خوشحال نمی‌شویم، اما برخی افراد همان زمان در رسانه‌هایشان ما را به سخره گرفته بودند و در عین گرفتاری، خنجر به قلب ما فرو می‌کردند، اما وقتی دنیا به این ویروس گرفتار شد، این افراد تازه متوجه شدند که ایران با چه عظمتی در مقابل این هجمه ایستادگی کرده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: فراموش نکنید که میزان تخت بیمارستانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ازای هر هزار نفر در بدترین شرایط، ۵ تا ۷ برابر و میزان پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در آن کشورها در بدترین شرایط، ۳ برابر ایران است اما ایران در این شرایط ایستادگی کرد و به ارائه خدمت ادامه داد.

نمکی ادامه داد: دیدید که در برخی کشورها، افراد زیادی پشت در بیمارستان‌ها سرگردان بودند، در راهروهای بیمارستان‌های آن ها چه خبر بود، سالمندان را نادیده گرفتند، اما در ایران حتی یک کارتن خواب، پشت در بیمارستان سرگردان نماند یا یک بیمار مسن نبود که به دلیل اولویت جوان ترها، پذیرش نشود و خدا را شاکریم که به هیچکس به دلیل عدم بضاعت، بی مهری نکردیم.

وی تاکید کرد: در شرایطی که ایران با تحریم‌های ظالمانه و مشکلات اقتصادی و فشارهای بین المللی دست و پنجه نرم می‌کند، اما توانسته ایم این بیماری را مدیریت کنیم و در بازی ویروس کرونا، حداقل پنج به یک از اروپا و آمریکا، جلوتر هستیم و دلیل اصلی آن، همّت و غیرت ملی بود.

نمکی افزود: یک پرستار یا پزشک ایرانی در روزهایی که با کمبود ماسک و لباس روبرو بودیم، به مردم پشت نکرد و حتی یک بار هم در خیابان‌ها تجمع نکردند که چون کمبود دارند خدمتی ارائه نمی‌دهند.

وزیر بهداشت گفت: از روزهای نخستین شیوع کرونا در چین، به ذخیره اقلام و لوازم حفاظتی و جلوگیری از صادرات آن ها اقدام کردیم، اما در روزها و هفته اول دچار کمبود ماسک و لباس محافظتی شدیم.

به گفته نمکی، به یکی از فرماندهان ارشدم که گرفتار کرونا شده بود، با عصبانیت گفتم که چرا در فلان بخش بیمارستانی بدون ماسک حضور یافتی که گفت، وقتی به آن بیمارستان رفتم و دیدم که کادر درمانی با کمبود ماسک روبرو هستند، ماسک خودم را برداشتم و دور انداختم و می‌دانستم که گرفتار می‌شوم، اما خواستم بگویم که جان من از شما عزیزتر و خون من از شما سرخ‌تر، نیست.

نمکی یادآور شد: ایران در کمتر از دو ماه با لطف خدا و حرمت خون شهدا و همت والای مردم، از یک وارد کننده صرف در برخی اقلام و لوازم حفاظت کادر درمانی به یک صادرکننده مقتدر تبدیل شد. خاطرم هست که تا ساعت دو بامداد از مدیران وزارت بهداشت پیگیر محموله‌های ماسک و لباس خارجی بودم که عنوان می‌کردند که در فلان فرودگاه، از واردات آن به ایران جلوگیری شده و به دستمان نمی‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: به یاری خدا توانستیم در مدتی کوتاه، مرگ و میر کرونا را به ۲۵ درصد کاهش دهیم، تخت‌های بیمارستانی خالی را به ۷۰ درصد ظرفیت برسانیم، ورودی بیمارستانها را ۳۰ درصد کاهش دهیم، بهبود یافتگان کرونا را به بیش از ۹۰ درصد برسانیم و از وارد کننده صرف به یک صادر کننده مقتدر تبدیل شویم که یک معجزه و مرحمت بی نظیر الهی است.

وزیر بهداشت گفت: غیرت ملی و همّت بلند را به همه مردم ایران تبریک می گویم و از صنعتگران، وزارت صنعت و عزیزانی که از جان و مال و حیثیت خودشان مایه گذاشتند، تشکر می‌کنم و به عنوان یک سرباز کوچک دست یکایک آنها را می بوسم.

نمکی خاطرنشان کرد: در روزهای نخست شیوع کرونا، کادر درمانی در شیفت‌های ۲۴ ساعته با لباس‌هایی که بر تن داشتند و تعریق زیادی به همراه داشت، عاشقانه خدمت می‌کردند، امروز لباس‌های محافظتی ساخت ایران بی نظیر است و نمونه اروپایی آن با چنین کیفیتی وجود ندارد و آخرین ورژن این لباس از تمام نمونه‌های آمریکایی و اروپایی جلوتر است.

  • نویسنده : 1005
  • منبع خبر : خبرگزاری موج