سرانجام پس از حرف و حدیث‌های فراوان در جلسه علنی روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از سازمان منطقه آزاد قشم با 188 رای موافق به تصویب رسید.

به گزارش دلفین، سرانجام پس از حرف و حدیث‌های فراوان در جلسه علنی روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از سازمان منطقه آزاد قشم با ۱۸۸ رای موافق به تصویب رسید؛ موضوعی که با پیگیری‌های «احمد مرادی» و «منصور آرامی» نمایندگان مردم بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی آغاز شد و امروز جدیت بیشتری به خود گرفته است.
لابی‌گری و ایجاد رانت برای مقابله با نمایندگان
احمد مرادی در صحن علنی مجلس ضمن بیان این‌که طرح تفحص از منطقه آزاد قشم را وی آغاز کرده و دلیل اصلی آن ابهامات فراوان و شائبه‌های فسادانگیزی است که طی چندین سال در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی مطرح شده، گفت: تصور من این است که انگیزه‌ای برای برخورد و مبارزه با اقدامات غیرقانونی مدیرعامل و برخی از مدیران این منطقه وجود ندارد چرا که تاکنون با لابی‌گری و ایجاد رانت اجازه نداده‌اند که نماینده‌ای به این موضوع ورود کند.
تاکید بر کشف تخلفات وابستگان آقای مدیرعامل
مرادی عنوان داشت: طبق بررسی‌های به عمل آمده و شواهد موجود در صورت رسیدگی، تخلفات برخی افراد متجاوز به حقوق مردم برملا خواهد شد و اطمینان می‌دهم برای کشف تخلفات نهایت دقت را به عمل خواهم آورد تا ضمن بررسی شاخص‌های عملکردی در حوزه‌های اقتصادی و مالی، فعالیت‌های اقتصادی وابستگان درجه یک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، نحوه واگذاری و تغییر کاربری اراضی و وضعیت شرکت‌های وابسته به منطقه آزاد قشم به‌طور شفاف رسیدگی کنم.
مقدمه‌ای برای شروع فساد
وی خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی حکم مدیرعامل را شما امضا کرده‌اید، همین یک برگ محکومیت قضایی برای خیانت در امانت کافی بود که سرنوشت کشور را به چنین شخص نااهلی نسپاریم و این انتصاب آغاز و مقدمه برای شروع فساد در این منطقه بود، ناکارآمدی سلامت اداری به اوج خود رسیده است و امروز مردم انتظار و توقع دارند که بدانند نتیجه کشف چنین فسادهایی چه خواهد شد. نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بار دیگر خطاب به حسن روحانی گفت: مردم به‌خوبی می‌دانند نقش حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در این انتصاب بی‌نظیر بوده است و این را هم مردم می‌دانند قشم نه به‌عنوان مرکز تولیدی و صنعتی بلکه به‌عنوان حیاط‌خلوت جنابعالی، نزدیکان و برخی مدیران ارشد دولت فعلی است.
مرادی افزود: منطقه آزاد قشم هم‌اکنون جولانگاه تصرف در اموال بیت‌المال است و تبدیل به منطقه‌ای برای خوش‌خدمتی به افراد خاص شده.
طرح این موضوعات به نفع هیچ‌کس نیست
اگر چه «احمد مرادی» از لابی‌گری و ایجاد رانت برای جلوگیری از نظارت نمایندگان مجلس سخن به میان آورد اما «حمیدرضا مؤمنی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در گفت‌وگویی در این باره بیان داشت: کدام یک از نمایندگان استان سوالی از ما کرده‌اند که ما جواب نداده باشیم و این که از تریبون مجلس موضوعاتی آن هم در این شرایط مطرح شود که اذهان مردم را تحت‌الشعاع قرار دهد، به نفع هیچ کس نیست.
وی افزود: قرار نیست که همه مشکلات جهان اسلام را ما در قشم بخواهیم حل و رفع کنیم بلکه ما مأموریت و وظایفی داریم که باید برای آن‌ها تلاش کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: از محدوده اخلاق خارج شدن کار درستی نیست و من مأموریت دارم که از پرسنل منطقه آزاد دفاع کنم و حتما اگر توهین و یا افترایی زده شود، پیگیری قانونی می‌کنیم.
وی گفت: ما از تحقیق و تفحص ابایی نداریم و هر سوالی شود ما می‌رویم و توضیح می‌دهیم ولی اگر منجر به تهمت شود، ما کوتاه نمی‌آییم و از حق و حقوق این سازمان و کارمندان آن دفاع می‌کنیم.
حمایت امام جمعه از تفحص
حجت‌الاسلام «میثم تارم» امام جمعه قشم نیز در موضع‌گیری دوپهلو در واکنش به این موضوع اقدام خانه ملت به‌ویژه اظهارات احمد مرادی را شایسته تقدیر دانست و گفت: تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان منطقه آزاد قشم باید توسط گروهی بی‌طرف و منصف انجام شود و نتیجه این تحقیق و تفحص را به فال نیک می‌گیریم و خدمات سازمان منطقه آزاد قشم به این جزیره، منطقه و کشور نیز تبیین خواهد شد.
سخن پایانی
با همه‌ی این تفاسیر توقع می‌رود در روندی شفاف موضوعات مطرح شده مورد بررسی قرار گیرد و افکار عمومی حال که با این موضوع درگیر شده است، در روند بررسی‌ها نیز امین به حساب آید و شائبات، پشت درهای بسته و با مذاکره، نرمش و گفت‌وگو حل و فصل نشود.

این مطلب در نشریه دلفین منتشر شده است.

گزارش اختصاصی: زهرا شاکرمی نژاد

  • نویسنده : ۱۰۰۷