مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: مردم هرمزگان، مردم فرهیخته‌ای هستند و با کتاب قهر نمی‌کنند، اگر مسئولی بگوید که مردم کتاب نمی‌خوانند می‌خواهد از خود سلب مسئولیت کند، چراکه اگر زمینه و زیرساخت برای مردم فراهم شود هیچ‌کس از آگاهی دوری نمی‌کند.

اشاره:
نام‌گذاری ۲۴ آبان ماه به نام روز کتاب و کتاب‌خوانی در تقویم رسمی کشور از سوی مقام معظم رهبری، نشان از اهمیت و نقش بسزای کتاب در رشد و تعالی جامعه دارد. تاریخچه نام‌گذاری این روز را می‌توان در سال‌های ۱۳۷۲ جست‌وجو کرد، طبق تقویم رسمی کشور از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه به‌عنوان هفته کتاب و کتاب‌خوانی نام‌گذاری شده است که سعی می‌شود در این ایام در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها و… نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و کتاب‌خوانی، سخنرانی و گردهمایی‌هایی در رابطه با چاپ و نشرِ کتاب و چالش‌های این حوزه برگزار شود. فرارسیدن این ایام بهانه‌ای شد تا با «امینه دریانورد» مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به گفت‌وگو بنشینیم که خلاصه‌ای از آن را در ادامه خواهید خواند.
۳۵۰ برنامه فرهنگی در هرمزگان
وی در ابتدا با بیان اینکه در هفته کتاب و کتاب‌خوانی برگزاری بیش از ۳۵۰ فعالیت فرهنگی در کتابخانه‌های استان را در برنامه داریم، به تشریح برنامه‌های این ایام پرداخت و گفت: از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به افتتاح کتابخانه، تولید محتوا، عرضه کتاب، کاروان کتاب در روستاها و مناطق محروم، نشست‌های کتاب‌خوانی، محافل قرآنی و محافل ادبی، کارگاه‌های آموزشی و داستان‌نویسی و بهره‌برداری از بخش ناشنوایان و نابینایان که توسط خیرین ساخته شده است، نام برد.
دریانورد با بیان اینکه خیرین در ساخت کتابخانه در استان مشارکت چشم‌گیری داشته‌اند، عملکرد آن‌ها را قابل‌تقدیر و ستایش دانست و خواستار تداوم این‌گونه اقدامات عام‌المنفعه شد.
تعطیلی دوساله کتابخانه‌ها
وی در ادامه بیان کرد: به دلیل شرایط کرونایی کتابخانه‌های استان در طول این دو سال تعطیل بودند و تنها به‌صورت مجازی خدمات ارائه می‌دادند، خوشبختانه هم‌اکنون با ازسرگیری مجدد فعالیت کتابخانه‌ها استقبال خوبی از جانب شهروندان صورت گرفته که این مسئله باعث دلگرمی است.
۸۲ کتابخانه فعال در هرمزگان
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان استقبال گروه سنی کودک و نوجوان از بازگشایی کتابخانه‌ها را چشم‌گیر اعلام کرد و بیان داشت: در ۶ ماهه اول سال جاری که چهار ماه از آن کتابخانه‌ها به دلیل شرایط کرونا تعطیل بودند تعداد اعضای فعال کتابخانه‌ها ۲۱ هزار و ۵۲۱ نفر اعلام شد که با بازگشایی کتابخانه‌ها این عدد در شهریورماه به ۳۷ هزار و ۸۶۳ نفر رسید و این تعداد به کتابخانه‌های استان مراجعه کردند.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۸۲ کتابخانه در سطح استان فعال است و در نیمه اول سال بالغ‌بر ۴۹ هزار و ۱۶۸ کتاب به از کتابخانه‌ها به امانت برده شده است.

ازسرگیــری ساخــت کتابخــانه مرکزی پس از ۱۰ سال
وی با بیان این‌که وظیفه ساخت کتابخانه پارک بر عهده شهرداری بندرعباس است، افزود: عملیات ساخت کتابخانه مرکزی در پارک جنگلی بعد از ۱۰ سال مجدداً از سر گرفته شده است که اگر سرعت کار به همین روال پیش برود پیش‌بینی می‌شود که عرض یک تا دو سال آینده بتوانیم از این کتابخانه بهره‌برداری کنیم.
دریانورد در ادامه به نقش مسئولان در گسترش و ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی در استان اشاره و بیان کرد: اگر مسئولان زمینه‌ای را فراهم کنند که مردم دسترسی راحت‌تری به کتاب داشته باشند قطعاً استقبال خیلی از کتاب صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: مردم هرمزگان، مردم فرهیخته‌ای هستند و با کتاب قهر نمی‌کنند، اگر مسئولی بگوید که مردم کتاب نمی‌خوانند می‌خواهد از خود سلب مسئولیت کند، چراکه اگر زمینه و زیرساخت برای مردم فراهم شود هیچ‌کس از آگاهی دوری نمی‌کند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان تصریح کرد: مردم استان علاقه زیادی به آگاهی دارند و این باعث می‌شود بهتر رفتار کنند که این مسئله موجب تشویق ما نیز می‌شود، زمانی که در برنامه‌های جانبی و جشنواره‌ها استقبال و علاقه کودکان کم سن و سال و پیش‌دبستانی‌ها را به کتاب خواندن را مشاهده می‌کنیم خستگی از تن‌مان خارج می‌شود.
وی گفت: یکی از نقاط قوت کار ما این است که کتابدارهای آموزش‌دیده‌ای در کتابخانه‌ها مشغول خدمت‌رسانی هستند که تخصصی رفتار می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال با قصه‌گویی برای بچه‌ها، تشویق آن‌ها، اهدای جوایز و … سعی می‌کنند تا کودکان را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند کنند. دریانورد در پایان یادآور شد: وجود کتاب‌های درسی در کتابخانه‌ها باعث می‌شود جوانان و نوجوانان هزینه‌ای برای خرید کتاب درسی نداشته باشند و این امر باعث جذب بیشتر افراد به سمت کتاب و کتاب‌خوانی می‌شود.

 

گفت و گوی اختصاصی:اوریا حمیدی

  • نویسنده : 1001