دبیر خانه کارگر استان هرمزگان گفت: کارگران استان خط فقر را رد کرده‌اند و همچنان مسئولان استانی نسبت به جامعه کارگری بی‌توجه هستند.

به گزارش دلفین، اسماعیل حاجی‌زاده دبیر خانه کارگر استان هرمزگان در آستانه‌ی هفته‌ی کار و کارگر در گفت‌وگو با دلفین ضمن بیان اینکه بیش از ۵۵ درصد جمعیت هرمزگان تحت پوشش بیمه سازمان تأمین اجتماعی و عملاً کارگر رسمی به‌حساب می‌آیند، اظهار داشت: دولت اعلام کرده بود در سال ۱۴۰۱ تورم را مهار می‌کند و انتظار می‌رفت قیمت کالاها و اجناس کاهش پیدا کند، اما متأسفانه نه‌تنها قیمت کالاها کاهش پیدا نکرد بلکه دولت هم نتوانست با موفقیت تورم را مهار کند.
سالی سخت برای جامعه‌ی کارگری
حاجی‌زاده بیان داشت: در این برهه از زمان قیمت اجناس روند صعودی را طی می‌کند و همین موضوع دغدغه‌های فعالان بخش کارگری را بیشتر کرده است و شواهد حاکی از آن است که سال بسیار سختی را در پیش داریم.
وی گفت: علی‌رغم اینکه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱، از سمت دولت با افزایش ۵۰ درصدی مواجه شد اما بازهم جامعه کارگری و کارفرمایان ناراضی بودند و قطعاً با این تورم، افزایش حقوق هم پاسخگوی نیمی از نیازهای کارگران نیست.
دبیر خانه کارگر استان هرمزگان ابراز داشت: دولت با تزریق بسته‌های حمایتی و توزیع بن کارت کارگری شاید بتواند گوشه‌ای از مشکلات جامعه کارگری را مرتفع کند.
انتصابات نادرست در بدنه وزارت کار
حاجی‌زاده انتصابات نادرست در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر سازمان‌ها ازجمله صندوق بازنشستگی، بیمه تأمین اجتماعی و… ریشه‌ی مشکلات امروز جامعه‌ی کارگری خواند و افزود: این مسئولان در مسائل مربوط به حیطه کاری‌شان اشراف کامل را ندارند، نمونه‌اش این‌که معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خط فقر را برای خانواده‌های چهارنفره ۴ میلیون تومان اعلام کرد اما این گفته به عقیده من با عقل جور در نمی‌آید و به‌صراحت تمام می‌گویم که خط فقر حداقل ۱۲ میلیون تومان است.
کنترل تنش جامعه‌ی کارگری هرمزگان در سال ۱۴۰۰
دبیر خانه کارگر استان هرمزگان ابراز داشت: در سال ۱۴۰۰ با حمایت و پشتیبانی خیران و نهادهایی همچون بسیج و ستاد اجرایی فرمان امام در استان هرمزگان شاهد کمترین تنش کارگری بودیم اما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که کارگران استان خط فقر را رد کرده‌اند و همچنان مسئولان استانی نسبت به جامعه کارگری بی‌توجه هستند.
نادیده گرفتن تشکل‌های کارگری در سفر رئیسی به هرمزگان
وی افزود: در سفری که ریاست جمهوری به بندرعباس داشتند از تمام نهادهای دولتی و تشکل‌ها دعوت به عمل آمد اما جامعه کارگری را نادیده گرفتند و علی‌رغم درخواست‌های جامعه کارگری برای دیدار با ریاست جمهوری، این امر محقق نشد.
از استاندار گلایه داریم
حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: از جناب دوستی استاندار هرمزگان گلایه‌مند هستیم و باید به ایشان بگوییم که شما با هدف برچیده شدن فقر و ایجاد اشتغال وارد این استان شدید اما برای یک‌بار هم که شده پای درد دل کارگران ننشستید، با توجه به اینکه مقام معظم رهبری برای کارگران ارزش بسیار قائل هستند و با این قشر زحمت‌کش جامعه دیدار داشتند، در این راستا ما هم از عالی‌ترین مقام استانداری هرمزگان تقاضا داریم حداقل در این هفته به مناسبت هفته کار و کارگر با فعالان کارگری ملاقاتی داشته باشد.
اعتراض نکردن به معنای رضایت نیست
وی گفت: اگر کارگران یا جامعه کارگری استان هرمزگان در سال ۱۴۰۰ اعتراضی نکردند و صدایشان درنیامده، بدین معنا نیست که از وضعیت فعلی‌شان راضی‌اند، بلکه از نجابتشان است که هر سختی را تحمل می‌کنند.
بندرعباس، مرکز کارگران فصلی کشور
دبیر خانه کارگر استان هرمزگان ابراز داشت: بندرعباس پایتخت اقتصاد ایران و یکی از شهرهایی است که بیشترین کارگران فصلی را پذیراست و سر تمام چهارراه‌های شهر کارگران برای امرارمعاش ایستاده‌اند و من به همراه سایر همکارانم در مجموعه کارگری چهار سال به دنبال این هستیم که بتوانیم استراحتگاهی را برای این کارگران تأمین کنیم اما متأسفانه اداره مسکن و شهرسازی و شهردار اسبق همکاری لازم را با ما انجام ندادند.
وی اذعان داشت: برخی افراد در لباس کارگر فصلی سر چهارراه‌ها می‌نشینند و بعد از ورود پیدا کردن به منازل مردم به بهانه کار، اموالشان را سرقت می‌کنند، درصورتی‌که هیچ‌یک از آن‌ها کارگر نیستند، برای حل این مسئله نیز با اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن کارگران توانستیم از این مشکلات جلوگیری کنیم.
مشکل مسکن کارگران
حاجی‌زاده به مشکل مسکن کارگران نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ‌ گام مثبتی در جهت احداث سرپناه برای جامعه کارگری هرمزگان برداشته نشده و نابسامانی کارگران به‌ویژه کارگران فصلی بزرگ‌ترین معضلاتی است که ما در استان هرمزگان با آن مواجهیم.
حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه وظیفه ذاتی خانه کارگر حمایت از جامعه کارگری و حقوق کارگران است، تصریح کرد: مجموعه خانه کارگر با همکاری خیران و نیکوکاران اقلامی را برای کودکان کار و کارگران فصلی تهیه می‌کند، اما حمایت خیران بسنده نیست و متأسفانه شرکت‌ها و صنایع بزرگ به مسئولیت‌های اجتماعی‌شان در قبال کارگران استان عمل نمی‌کنند.

گفت و گوی اختصاصی: فاطمه درویش پور

این مطلب در نشریه دلفین منتشر شده است

  • نویسنده : 1007