مدیر عامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با اعلام این خبر که واحد گاز  نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات برق در این منطقه در شرف افتتاح است، گفت: امیدواریم این اقدام کام مردم ایران و به‌ویژه مردم خون‌گرم هرمزگان را شیرین کند.

اشاره:

نیروگاه ۲۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی هرمز در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است. این نیروگاه از دو واحد بخار و گاز تشکیل می‌شود که ظرفیت واحد بخار آن ۷۵ مگاوات و ظرفیت واحد گاز آن ۱۶۰ مگاوات است. در شرایطی که کشور با کمبود برق مواجه شده، به بهره‌برداری رسیدن این نیروگاه می‌تواند در تامین انرژی کشور و استان هرمزگان بسیار حائز اهمیت باشد و از دفعات خاموشی‌ها بکاهد. «حسن خلج طهرانی» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و مجری این طرح در گفت‌وگویی که در ادامه آمده، به صورت اجمالی وضعیت فعلی و چشم انداز این نیروگاه را ترسیم می‌کند.

زیرساخت‌ها فراهم شده است

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس گفت: اگر چه تکلیف بر دوش وزارت صنعت،معدن وتجارت و به‌خصوص سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای ساخت و راه اندازی نیروگاه برق نیست اما به دلیل عرق ملی و کمک به معیشت و رفاه مردم  اقدام به مشارکت در ساخت نیروگاه برق با شرکت سرمایه گذاری غدیر کردیم.

خلج طهرانی اضافه کرد: قرارداد تامين گاز نيروگاه سیکل ترکیبی هرمز در راستای بالا بردن سطح توليدات ملی منعقد شده و با تزریق گاز تا پایان مرداد ماه سال جاری واحد گاز این نیروگاه وارد مدار خواهد شد.

وی ظرفیت خط انتقال گاز را ۳۰ اینچ که معادل ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است، عنوان کرد و افزود: زيرساخت هاي مورد نياز برای گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز مهیا و قرارداد تامين گاز نيروگاه نیز با شرکت گاز استان هرمزگان منعقد شده و شرکت عمران‌سازان به عنوان پیمانکار خط لوله گاز با توجه به شرایط کشور و محدودیت های تحمیلی با جدیت سختی کار را به جان خرید و کار را به اتمام رساند.

حل مشکلات

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس تاکید کرد: این پروژه مدت ها متوقف بود یا سرعت پیشرفت آن بسیار کم بود اما از ابتدای سال ۱۳۹۶ مجری پروژه به منطقه ویژه به نمایندگی از ایمیدرو تغییر کرد و پس از آن با پیگیری‌های مستمر و برپایی جلسات مکرر و منظم پروژه راهبری شد و امروز اعلام می کنیم که به لطف خداوند و حمایت مدیران و مسئولان ارشد استانی و کشوری  پروژه در شرف افتتاح است. وی ضمن اشاره این که در این راه سختی‌هایی زیادی را تحمل کردیم، تصریح کرد: تغییر نرخ ارز تنها یکی از مشکلات ما بود اما این نکته را باید عرض کنم که با حمایت بی‌دریغ و تخصصی دکتر کرباسیان و مذاکرات و بررسی راهکارها توانستیم مشکلات را پشت یر بگذاریم و طرح را به این مرحله از اجرا برسانیم تا به مرحله راه اندازی برسد.

خلج طهرانی اضافه کرد: باید از حمایت‌ها و پیگیری‌های دکتر همتی استاندار هرمزگان هم یاد کنیم چرا که وی توسعه استان و رفع مشکلات رفاهی و تامین برق مردم را به صورت شبانه روزی پیگیری می‌کند و هماهنگی با دستگاه های ذی‌ربط را با جدیت و صداقت پیگیری کردند.وی بیان داشت: سختی زمین، خطوط متعدد انتقال نفت، گاز، میعانات، آب، خطوط راه آهن، خیابان‌های متعدد، پل‌های عبوری خودرو، حریم دکل های برق و دیوار کارخانجات مستقر در منطقه از موانع سر راه گازرسانی بود که ظرف مدت شش ماه با امید خدمت به کشور و مردم عزیز این کار به سرانجام رسید.

هدیه ۱۶۰ مگاوات برق به کشور

خلج طهرانی بیان داشت: در فاز نخست واحد گاز نیروگاه با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به بهره برداری می رسد که در شرایط فعلی کمک بزرگی برای تامین برق کشور خواهد بود.

وی ضمن اشاره به این موضوع که واحد بخار این نیروگاه نیز طبق برنامه زمان بندی شده به مدار وارد می‌شود، گفت: سرمایه گذار اصلی این نیروگاه شرکت توسعه برق غدیر اکسین به نمایندگی شرکت سرمایه گذاری غدیر است و شرکت ایمیدرو نیز خریدار اصلی برق خواهد بود که برق تولیدی را به جهت جبران بخشی از کمبود برق جهت عزم ملی و کمک به رفع مشکلات به وزارت نیرو محول کرده است.

وی در پایان افزود: سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ۵۷ میلیارد یورو به علاوه ۱۶۰ میلیارد تومان است.

  • نویسنده : کد 101